Barion Pixel

A beiratkozás folyamatos

induló tanfolyamainkra!

Ügyfélszolgálat

hétköznap 10.00 – 16.00

Kérdésed van? Segítünk!

Vitorlás szótár > Mentőöv, mentőgyűrű, mentőpatkó, mentőkarika

Mentőöv, mentőgyűrű, mentőpatkó, mentőkarika

Mentőpatkó kötelező felszerelés kedvtelési célú kishajók részére

Magyarországon a kedvtelési célú kishajók részére kötelező a mentőpatkó beszerzése. A törvényi előírások szerint:

  • 0-12 méter közötti hajótesttel rendelkező járműveknél 1 darab mentőgyűrű, minimum 8 méter hosszúságú felúszó kötéllel felszerelve,
  • míg 12-20 méter közötti hajótesttel rendelkező járműveknél 2 darab mentőpatkó, minimum 25 méter hosszúságú felúszó kötéllel felszerelve használható.

Miért fontos a mentőgyűrű?

A mentőgyűrű olyan életmentő eszköz, amely a vízimentéshez elengedhetetlen. A vízbe zuhant személyek mentése korántsem veszélytelen. A fuldoklók ösztönösen a mentőszemélybe kapaszkodnak, aki a kellő elsősegélynyújtási szakmai ismeret hiányában veszélybe kerülhet. Az eszközös társmentés olyan segítségnyújtás, amelyben a vízimentés kockázata csökkenthető. A mentőgyűrűvel akár a hajó fedélzetéről is segíthetünk, így saját testi épségünk veszélyeztetése nélkül nyújthatunk segítséget.

Mentőpatkó választás: mire érdemes figyelni?

A megfelelő mentőpatkó kiválasztásánál érdemes az alábbiakra figyelni:

  • Keress olyan mentőpatkót, amely minősített és az érvényes szabványoknak megfelel!
  • Válassz olyan felúszó kötelet, amely hosszúsága a törvényi előírások mellett, a hajó adottságainak is megfelel! Nem csupán a hajótest hosszát, de a fedélzeti magasságot is érdemes a döntéskor figyelembe venni!
  • Ne felejtsd, hogy a mentőkarika és mentőgyűrű merevfalú, míg a mentőpatkó és mentőöv inkább puhább falú!
  • A tórusz alakú mentőfelszerelés régebben parafa anyagból, ma már azonban alacsony tömegű műanyag habból készülnek. Kerüld a régebbi, puhafából készült mentőgyűrű használatát, válassz modern és biztonságos mentőfelszerelést!